Povijest vatrogastva u Hrvatskoj

Posebno mjesto u povijesti hrvatskog naroda i države pripada vatrogascima. Prva dobrovoljna vatrogasna društva bila su poticaj za vatrogastvo kao i nadahnuće čitavom narodu.
Tijekom svoje duge povijesti dobrovoljno vatrogastvo bilo je središte razvoja kulturne i gospodarske djelatnosti.
Dobrovoljna vatrogasna društva promicali su ljudi u svojim lokalnim zajednicama: učitelji, svećenici, obrtnici, seljaci i mnogi drugi. Oni su, osim zadaće spašavanja života i imovine, bili i utemeljitelji kulturnih, sportskih i drugih aktivnosti u sredinama u kojima su živjeli.
Dobrovoljno vatrogastvo u Hrvatskoj javlja se 1864. godine kad je osnovan Prvi hrvatski dobrovoljni vatrogasni zbor u Varaždinu. Prvo dobrovoljno vatrogasno društvo na selu osnovano je 1872. godine u Hrženici kraj Ludbrega.

VATROGASNA HIMNA (Napisao 1898. godine Gjuro Stjepan Deželić, a uglazbio Ivan pl. Zajc):

“Vatrogasci braćo mila
zapjevajmo u sav glas
glasnica nam pjesma bila
da smo četa svim mila
za spas svim za spas.

Vatru gasi brata spasi
to je našeg društva zov
kad se požar nam doglasi
eto nas na plamni krov.

Što si čovjek trudom steće
il’ djedova mu dar
sve može kratke spreče
za čas postat ugljen žar.

Tako nesta mnogo blaga
i zavlada jad i glad
toga nema braćo draga
gdje junački naš je rad.